Частицы мощей святителя Спиридона Тримифунтского и блаженной Матроны Московской прибывают в Мышкин

По благословению епископа Феодора Переславского  и Угличского в город Мышкин  прибывают частицы мощей святителя Спиридона Тримифунтского  и блаженной  Матроны Московской. 

Святыня будет    находиться: 

22 (вечер) — 23 июня в Успенском соборе; 

23 (вечер) — 24 июня в Никольском соборе. 

 

Благочинный Мышкинского  района протоиерей Александр Иванов 

 

Святителю Спиридону Трифунтскому 

Тропарь, глас 1: 

Собора Перваго показался еси поборник и чудотворец,/ богоносе Спиридоне, отче наш./ Темже мертву ты во гробе возгласив и змию в злато претворил еси,/ и внегда пети тебе святыя молитвы,/ Ангелы сослужащия тебе имел еси, священнейший./ Слава Давшему тебе крепость,/ слава Венчавшему тя, /слава Действующему тобою всем исцеления. 

 

Конда́к,  глас  2. 

Любо́вию  Христо́вою  уязви́вся  свяще́ннейший,  ум  впери́в  заре́ю  Ду́ха,  де́тельным  виде́нием  твои́м  дея́ние  обре́л  еси́,  Богоприя́тне,  же́ртвенник  Боже́ственный  быв,  прося́  всем  Боже́ственнаго  сия́ния. 

Велича́ние: 

Велича́ем тя, святи́телю о́тче наш Спиридо́не, и чтим святу́ю па́мять твою́, ты бо мо́лиши о нас Христа́ Бо́га на́шего.  

  

Блаженной старице Матроне Московской 

Тропа́рь, глас 2: 

Богом умудренную блаженную старицу Матрону, / земли Тульския процветение / и града Москвы преславное украшение, / восхвалим днесь, вернии. / Сия бо, света дневнаго не познавши, / светом Христовым просветися / и даром прозрения и исцеления обогатися. / Пресельница же и странница на земли бывши, / ныне в чертозех Небесных Престолу Божию предстоит // и молится о душах наших. 

Кондак, глас 7: 

К служению Христову от чрева материя предызбранная, / праведная Матроно, / стезею скорбей и печалей шествующи, / твердую веру и благочестие явивши, / Богу угодила еси. / Темже, почитающе память твою, молим тя: // помози и нам в любви Божий пребывати, старице блаженная. 

Величание: 

Величаем тя, святая праведная старице Матроно, и чтим святую память твою, ты бо молиши о нас Христа Бога нашего. 

  

Молитва святителю Спиридону Тримифунтскому 

 О Великий и пречудный святителю Христов и чудотворче Спиридоне, Керкирская похвало, всея вселенныя светильниче пресветлый, теплый к Богу молитвенниче и всем к тебе прибегающим и с верою молящимся скоропредстательный заступниче! Ты веру православную на Никейстем Соборе посреде отцев преславно изъяснил еси, ты единство Святыя Троицы чудесною силою показал еси и еретиков до конца посрамил еси. Услыши нас, грешных, святителю Христов, молящихся тебе, и сильным твоим предстательством у Господа избави нас от всякаго злаго обстояния: от глада, потопа, огня и смертоносныя язвы. Ты бо во временней жизни своей от всех сих бедствий избавлял еси людей твоих: от нашествия агарян и от глада страну твою сохранил еси, царя от неисцельнаго недуга избавил и многия грешники к покаянию привел еси, мертвых преславно воскрешал еси, за святость же жития твоего Ангелы невидимо в церкви поющия и сослужащия тебе имел еси. Сице убо прослави тебе, вернаго Своего раба, Владыка Христос, яко вся тайная человеческая деяния дарова тебе разумети и обличати неправедно живущия. Многим в скудости и недостаточестве живущим ты усердно помогал еси, люди убогия изобильно во время глада напитал еси и ина многа знамения силою в тебе живущаго Духа Божия сотворил еси. Сице и нас не остави, святителю Христов, поминай нас, чад своих, у Престола Вседержителя и умоли Господа, да подаст многих наших грехов прощение, безбедное и мирное житие да дарует нам, кончины же живота непостыдныя и мирныя и блаженства вечнаго в будущем веце сподобит нас, да выну возсылаем славу и благодарение Отцу, и Сыну, и Духу Святому, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь. 

 

Молитва блаженной Матроне Московской 

О блаженная мати Матроно, душею на небеси пред Престолом Божиим предстоящи, телом же на земли почивающи, и данною ти свыше благодатию различные чудеса источающи. Призри ныне милостивным твоим оком на ны, грешныя, в скорбех, болезнех и греховных искушениих дни своя иждивающия, утеши ны, отчаянныя, исцели недуги наши лютыя, от Бога нам по грехом нашим попущаемыя, избави нас от многих бед и обстояний, умоли Господа нашего Иисуса Христа простити нам все наши согрешения, беззакония и грехопадения, имиже мы от юности нашея даже до настоящего дне и часа согрешихом, да твоими молитвами получивше благодать и велию милость, прославим в Троице Единого Бога, Отца, и Сына, и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь. 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *